3.4.2.14
Je pro změnu stanov relevantní naskenovaný hlasovací lístek?
Mgr. Adriana Kvítková
Postačí k platnosti hlasování mimo zasedání, aby vlastník jednotky hlasovací lístek (listinu) vlastnoručně podepsal, naskenoval a odeslal prostřednictvím své datové schránky na adresu datové schránky společenství vlastníků? Akceptuje takovou listinu rejstříkový soud, hlasovalo-li se o volbě výboru a změně stanov?
Odborná právní veřejnost aktuálně diskutuje o otázkách doručování elektronických podání soudu a doručování prováděného veřejnou datovou sítí, významné v této oblasti je stanovisko pléna Nejvyššího soudu k podáním činěným v elektronické podobě a k doručování elektronicky vyhotovených písemností soudem, prováděnému prostřednictvím veřejné datové sítě (Plsn 1/2015), ze kterého lze v dalších úvahách vycházet. Ovšem i tak je nutné hned na začátek připustit, že praxe není sjednocena a dlouhodobě se vyvíjí.
Nejprve je třeba ozřejmit, že Informační systém datových schránek (dále jen "ISDS") je (shodně jako internet) veřejnou datovou sítí přepravující "datové zprávy" (možná lépe řečeno obálky, někteří autoři hovoří i o kontejnerech) podle ust. § 19 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Termín datová zpráva je totiž v našem právním prostředí (matoucím způsobem) používán jak v širším smyslu (jako obálka/kontejner), do kterého se dokumenty vkládají jako příloha (např. v ISDS nebo v případě zprávy elektronické pošty – e-mailu), tak současně i v užším smyslu – jako jedna vložená příloha (jako dokument − datový soubor určitého formátu, např. .doc či .pdf).
V uvedeném případě je podepsaný hlasovací lístek v listinné podobě převeden prostým naskenováním do podoby elektronické (jedná se typicky o prostou konverzi – jednoduchý elektronický obraz listiny, tedy o prostou kopii listiny) a takto vložen do "obálky" − datové zprávy a prostřednictvím datové…