dnes je 3.12.2024

Input:

Povinnost podat daňové přiznání v případě nájmu střechy mobilnímu operátorovi v podmínkách SVJ

8.11.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.2.17
Povinnost podat daňové přiznání v případě nájmu střechy mobilnímu operátorovi v podmínkách SVJ

Ing. Božena Künzelová

Společenství vlastníků jednotek (dále jen "SVJ") je pro účely správy domu a pozemku oprávněno sjednávat také smlouvy týkající se nájmu společných částí domu, a to ve shodě s ustanovením § 10 odst. 1 písm. d) nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím (dále jen "NV 366"). Nájemné z nájmu společných částí domu není ovšem výnosem SVJ, a to i v případě, že je nájemné hrazeno na účet SVJ, neboť se jedná o příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, které jsou ve spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek. Jedná se tak o příjem jednotlivých vlastníků z titulu vlastnictví těchto společných částí.

Povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob obecně stanoví zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"), a to konkrétně v ustanovení § 38g.

Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Osvobozené příjmy jsou uvedeny například v ustanoveních § 4, § 4a a § 6 až § 10 ZDP. Příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (tzv. srážková daň), jsou vyjmenovány například v ustanovení § 6 odst. 4 a § 36 ZDP.

Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení (dále jen "daňové výdaje"), pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 ZDP není stanoveno jinak. U poplatníka, kterému plynou ve zdaňovacím období souběžně dva nebo více druhů příjmů uvedených v § 6 až 10 ZDP, je základem daně součet dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů.

V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně osvobozených, příjmů, z nichž je daň vybírána zvláštní sazbou daně, pokud nevyužije postup podle § 36 odst. 6 nebo 7 ZDP. V daňovém přiznání poplatník rovněž uvede částku slevy na dani a daňového zvýhodnění podle § 35c a 35d ZDP.

Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 50 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu. Jestliže příjmy přesáhnou daňové výdaje, je rozdíl ztrátou, která se dále upravuje ve shodě s ustanovením § 23 ZDP – tzv. daňová ztráta.

Zaměstnanec, tedy poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP pouze od jednoho anebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců, není povinen podat daňové přiznání za podmínky, že učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k ZDP, a kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 20 000 Kč. Daňové přiznání je také povinen podat poplatník, kterému byly vyplaceny nebo který jiným způsobem obdržel příjmy ze závislé činnosti za uplynulá léta, které se nepovažovaly podle § 5 odst. 4 za jeho příjmy ve zdaňovacím období, kdy byly zúčtovány plátcem daně v jeho prospěch, a dále poplatník s příjmy ze závislé činnosti, který uplatňuje pro snížení základu daně hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého do zahraničí za podmínek uvedených v § 15 odst. 1.

Daňové přiznání je povinen podat také poplatník, jehož

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...