dnes je 3.4.2025

Input:

SVJ a fotovoltaika na bytových domech

12.11.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9.5.4
SVJ a fotovoltaika na bytových domech

Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Jakub Hrček

S rostoucí cenou elektřiny a energií obecně stále více lidí přemýšlí o instalaci fotovoltaických panelů na své domy. V případě bytového domu tvořeného bytovými jednotkami jednotlivých vlastníků je však proces instalace fotovoltaiky poněkud komplikovanější než u rodinných domů, když samotné realizaci musí předcházet její schválení společenstvím vlastníků jednotek. Tento článek má za cíl tento proces osvětlit.

Instalace fotovoltaiky na střechu bytového domu představuje stavební úpravu podle ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, která nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Pokud stanovy daného společenství vlastníků neobsahují úpravu odlišnou od zákona, postačí, aby byl záměr na instalaci fotovoltaiky schválen prostou většinou přítomných hlasů (za předpokladu, že shromáždění je usnášeníschopné podle ustanovení § 1206 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku).

V praxi bude fotovoltaikou vyrobená elektřina sloužit pro společné prostory v domě, tj. pro osvětlení společných prostor, provoz výtahu apod. Novelou zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, by však společenství vlastníků jednotek mohlo od 1. 1. 2023 vytvořit tzv. energetické společenství, což společenství vlastníků umožní přebytky elektřiny posílat do sítě. Jinými slovy vznik energetického společenství umožní sdílení elektřiny a její akumulaci.

Současně by mělo být možné, aby elektřina, která nebude spotřebována ve společných prostorách domu, byla poskytnuta ke spotřebě jednotlivým vlastníkům, resp. jednotlivým bytovým jednotkám v domě, přičemž tato spotřeba by měla být zaznamenána na elektroměrech.

Pro distribuci přebytků elektřiny mezi jednotlivé bytové jednotky mohou být vytvořeny tzv. alokační klíče, které budou reflektovat podíly na společných částech domu a pozemku, jež se vážou k jednotlivým bytovým jednotkám. Přebytky by pak mohly být čerpány každou bytovou jednotkou jen do výše alokačního klíče, tedy v poměru k podílu na společných částech domu a pozemku.

V praxi by to mohlo znamenat, že elektřina spotřebovaná vlastníkem jednotky v rozsahu přesahujícím jeho spoluvlastnický podíl bude účtována a vlastník jednotky za ní zaplatí dodavateli podle smluvních podmínek.

Na pořízení fotovoltaiky může společenství vlastníků získat dotace od Státního fondu životního prostředí ČR. Podrobnosti o dotacích jsou uvedeny na internetových stránkách fondu, přičemž vyřízení žádostí o dotace zpravidla zajišťují společnosti nabízející instalaci fotovoltaiky.

FOTOVOLTAIKA PRO SPOLEČNOU SPOTŘEBU ELEKTŘINY

S ohledem na rostoucí ceny elektrické energie, a především s ohledem na stále méně předvídatelný vývoj její ceny, se řada odběratelů zajímá o alternativní zdroje její výroby, mezi které patří v našich podmínkách především výroba ze slunečního záření, tedy tzv. fotovoltaické elektrárny.

Za současné účinné právní úpravy mohou společenství vlastníků jednotek na svých domech vybudovat fotovoltaickou elektrárnu a z ní vyrobenou elektrickou energii využívat pro vlastní spotřebu, tzn. např. na osvětlení společných prostor, provoz výtahu, napájení společného elektrického bojleru či tepelného čerpadla apod. Pokud by množství vyrobené elektrické energie převyšovalo vlastní spotřebu v domě, společenství by mohlo tyto případné přebytky prodávat (prodejem přebytků se budeme zabývat v některém z navazujících článků).

Nyní tak není možné, aby byla vyrobená elektrická energie spotřebovávána jednotlivými jednotkami v bytovém domě, nicméně tento postup by měl být možný od 1. 1. 2023 (výroba elektřiny a její následná spotřeba jednotlivými bytovými jednotkami bude tématem jednoho z příštích článků).

Pokud by se společenství vlastníků rozhodlo zbudovat fotovoltaickou elektrárnu již nyní, tedy pouze pro účely spotřeby v rámci společných prostor, lze doporučit, aby byla nejprve provedena celková kalkulace možné spotřeby v domě a výrobního potenciálu daného domu (tzv. velikost a sklon střechy, případné zastínění domu apod.).

Jinými slovy, je vhodné provést kalkulaci odhadované návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny, přestože se nyní bude jednat o hrubé odhady s ohledem na nestabilitu nynějšího trhu s elektřinou.

Při kalkulaci je nutné zohlednit i dotační programy, např. dotační program Nová zelená úsporám, v rámci kterého lze získat dotaci ve výši 15 000 Kč za každou 1 kWp instalovaného výkonu

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...