2.7.5.1
Rozúčtování služeb pro krátkodobě pronajímaný byt
JUDr. Pavla Schödelbauerová
K problematice sdílené ekonomiky v prostřední SVJ byl již publikován článek JUDr. Jiřího Čápa pod názvem " Krátkodobé pronájmy bytů " viz SVJ aktuálně 05/16. Na právní stanovisko navazujeme textem vykládajícím zákon o službách.
JUDr. Čáp v příspěvku přestavil soukromoprávní i veřejnoprávní aspekt krátkodobých pronájmů, tzn. posouzení způsobu využití jednotky ve vlastnictví jednak z hlediska právní úpravy bytového spoluvlastnictví v občanském zákoníku, prohlášení, jímž byl dům rozdělen na jednotky, a stanov SVJ a jednak podle stavebně právních předpisů, zejména v otázce, zda došlo či nedošlo ke změně v účelu užívání bytu a zda při této změně bylo postupováno v souladu se stavebně právními předpisy. Posuzováno bylo také, zda v činnosti vlastníka jednotky při využití bytu pro účely krátkodobého ubytování hotelového typu také nelze spatřovat neoprávněné podnikání v rozporu se zákonem o živnostenském podnikání.
NahoruNavazujeme na dané téma z hlediska zákona o službách.
Byt, pokud je takto vymezen v prohlášení vlastníka, je v zásadě určen k poskytování bydlení, kterým je uspokojována dlouhodobá potřeba bydlení, obvykle nájemce. Nájem, nebo i jiný institut, jako je výprosa, podnájem, služebnost bytu apod., jsou dalšími instituty, které slouží k uspokojování bytové potřeby, ať již dlouhodobé nebo krátkodobé.
Od těchto institutů je třeba odlišit ubytování, kdy jsou v souvislosti s krátkodobým bydlením poskytovány i další služby (např. úklid, čisté povlečení, snídaně a další). Zde se již jedná o živnost "ubytovací služby". Taková činnost již splňuje znaky podnikání, a tedy podléhá zdanění podle § 7 ZDP.
Dále je třeba mít na paměti i zákon o ubytování…