3.6
Zastupování vlastníka jednotky na shromáždění a zvláštní institut společného zástupce spoluvlastníků jednotky nebo manželů majících jednotku v SJM
JUDr. Jiří Čáp
NahoruObecně k problematice
Problematika zastupování vlastníků jednotek na jednání a rozhodování shromáždění a problematika společného zástupce spoluvlastníků jednotky nebo manželů majících jednotku ve společném jmění je předmětem pozornosti jak samotných vlastníků jednotek, tak členů orgánů společenství vlastníků jednotek (dále jen "SVJ"), ale také té části odborné veřejnosti, která se zabývá problematikou bytového spoluvlastnictví.
Pokud jde o pozornost věnovanou v současné době možnosti vlastníka jednotky udělit plnou moc jiné osobě k zastupování na jednání a rozhodování shromáždění jako nejvyššího orgánu SVJ, lze ji zaznamenat již za účinnosti předchozí právní úpravy vlastnictví bytů v zákoně o vlastnictví bytů (zákon č. 72/1994 Sb. ve znění pozdějších předpisů – dále jen "ZOVB"), konkrétně od r. 2012, jmenovitě po vydání rozsudku Nejvyššího soudu ČR z května 2012. Tento rozsudek přinesl v době účinnosti tehdejšího ZOVB zásadně jiný pohled na možnost zastoupení vlastníka jednotky na jednání a rozhodování shromáždění jako nejvyššího orgánu SVJ, než byl do té doby uplatňován v praxi.
Naproti tomu je pozornost věnovaná problematice společného zástupce spoluvlastníků jednotky nebo manželů majících jednotku ve společném jmění, tedy problematice právní úpravy § 1185 odst. 2 NOZ (jako novému institutu, který nebyl znám v právní úpravě vlastnictví bytů za účinnosti ZOVB) v podstatě již od doby nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – dále jen "NOZ"), tj. od 1. 1. 2014, spojena s pouze velmi kusou zákonnou úpravou tohoto nového právního institutu pod označením "společný zástupce".
V záležitostech zastupování vlastníků jednotek na jednání a rozhodování shromáždění je nezbytné v teorii a v praxi důsledně rozlišovat